Statistiky exekucí za rok 2011

Praha, 15. března 2012 (EK ČR) – V loňském roce došlo ke zvýšení počtu nařízených exekucí. Exekutorská komora ČR proto apeluje na dlužníky, aby ke svým závazkům přistupovali s větší odpovědností. Zároveň nabízí řešení v podobě masivní osvětové kampaně a r

Statistiky

Exekuční soudy loni nařídily 936.219 exekucí. To je o 230.000 více než v roce 2010. V důsledku toho mírně stoupl i počet exekucí ukončených vymožením – ze 146.096 v roce 2010 na 191.021 v roce 2011. Ve srovnání s celkovým nápadem exekucí však jde o tentýž poměr. Naopak ke znatelnějšímu nárůstu došlo v případě exekucí ukončených zastavením.

Vzrostl také počet exekucí na nepeněžitá plnění – ze 4.113 v roce 2010 na 6.455 v roce 2011. Loňský údaj je však srovnatelný s daty za rok 2009, kdy Exekutorská komora evidovala 6.379 exekucí na nepeněžitá plnění.

V roce 2011 došlo k poklesu počtu odvolání proti usnesení o nařízení exekuce, a to na 10.725 (oproti předchozímu roku, kdy jsme zaznamenali 11.349 odvolání). V kontextu s celkovým nápadem exekucí lze hovořit o pozitivním ukazateli, který svědčí o legitimnosti procesu nařizování exekucí.


Osvětová kampaň

Výše uvedené hodnoty jsou mimo jiné důsledkem ekonomické krize, finanční vyčerpaností dlužníků, proti nimž je mnohdy nařízeno více exekucí, ale také větším zájmem věřitelů o služby soudních exekutorů. „Podíl na zvýšení počtu nařízených exekucí má i skutečnost, že ubývá soudních výkonů rozhodnutí. Věřitelé se s návrhem na vymožení svých pohledávek stále častěji obracejí na soudní exekutory, neboť jejich činnost je efektivnější než činnost soudů,“ upozorňuje prezidentka Exekutorské komory JUDr. Jana Tvrdková.

Exekutorská komora vnímá nárůst počtu nařízených exekucí jako signál k rozšíření své osvětové činnosti. Povinným je třeba neustále připomínat riziko, které podstupují, když nesplácejí své dluhy včas a nereagují na výzvy věřitelů, resp. soudů a později i soudních exekutorů.

Jednou z problematických oblastí je například doručování korespondence. Soud i soudní exekutor doručují písemnosti účastníkům řízení na adresy trvalého bydliště, příp. na doručovací adresy zaevidované v Centrální evidenci obyvatel. „Když se dlužník nezdržuje na místě trvalého pobytu a nenechal si do Centrální evidence obyvatel zadat doručovací adresu, uplatní se tzv. fikce doručení. Dlužníkovi je tak zásilka doručena, i když se o ní vůbec nedozvěděl. V takovém případě se dlužník bohužel sám zbavuje možnosti reagovat na doručovaná rozhodnutí, a to i tehdy, když by jeho námitky jinak byly úspěšné. Na nepřebírání korespondence doplácejí především povinní, stejně jako na další komplikace plynoucí z neznalosti exekučního řádu a občanského soudního řádu,“ připomíná viceprezident Komory Mgr. Ing. Jiří Prošek, jenž současně poukazuje na nízkou finanční gramotnost obyvatelstva.

Exekutorská komora ČR již dva a půl roku provozuje bezplatné právní poradny. Naši právníci a zaměstnanci jednotlivých exekutorských úřadů poskytují právní pomoc nejen účastníkům řízení. Poradny se konají jednou týdně v Praze, Brně a Plzni. Ročně je navštíví cca 3.000 lidí.
Další právní rady udělují pracovníci Komory prostřednictvím e-mailu či telefonicky. Denně vyřídí desítky různých dotazů, které pramení z neznalosti elementárních principů exekučního řízení. Jen zlomek z takto obdržených podání tvoří relevantní stížnosti na postup soudních exekutorů či jejich zaměstnanců.

Plány pro následující období v oblasti osvětové činnosti popisuje prezidentka JUDr. Jana Tvrdková: „Cílem je rozšířit servis poskytování bezplatných právních služeb veřejnosti. Exekutorská komora přijala dalšího právníka, který se zabývá výhradně zodpovídáním elektronicky podaných dotazů. Rovněž máme v plánu zřídit on-line poradnu. Formou chatu budeme reagovat na dotazy týkající se exekucí. Věříme, že tato forma poradenství bude dostupnější pro širší okruh zájemců, pro které je transport do místa provozování stávajících poraden nelehký. V další fázi plánujeme zpřehlednit webové stránky Exekutorské komory ČR www.ekcr.cz, kam mimo jiné umístíme rozličné edukační materiály.“


Nový Portál dražeb

V rámci zveřejněných statistik je registrován nárůst v oblasti nařízených dražeb: zatímco v roce 2010 jich bylo nařízeno 10.595, loni to bylo o 5.500 více, z toho v 11.686 případech šlo o dražby nemovitostí.

Exekutorská komora provozuje již od roku 2009 Portál dražeb (www.portaldrazeb.cz). Všechny exekutorské úřady na něm musejí zveřejňovat veškeré dražby nemovitostí i movitých věcí. Portál navštíví kolem 15 tisíc uživatelů týdně. Nyní Komora – mimo jiné v souvislosti s nárůstem počtu dražeb – přichází s aktualizací serveru.

„Díky tomuto veřejně přístupnému webovému rozhraní jsme již dosáhli větší transparentnosti v konání exekučních dražeb. Zaznamenali jsme pozitivní ohlasy jak věřitelů, tak dlužníků. Čím více zájemců o koupi nemovitosti či movité věci totiž licituje, tím výš se finální cena může vyšplhat. Věřitel je tedy spokojen, že výnos postačí na úhradu pohledávky, a dlužníkovi připadne zbylá částka,“ naznačuje člen prezidia Mgr. David Koncz.

Smyslem renovace Portálu je sledovat trend elektronických dražeb a zdokonalit uživatelské rozhraní. Stávající systém se propojí s dalšími internetovými servery, které nabízejí servis v oblasti dražeb. Prezidentka Komory JUDr. Jana Tvrdková zdůrazňuje další aspekt: „Avizovaná změna je dalším krokem k tomu, jak utnout veškeré spekulace o tom, že při některých dražbách dochází k nečisté domluvě části dražitelů. Díky tomuto elektronickému zveřejňování omezujeme možnost pletich při dražbách.“

V tuto chvíli Komora nastavuje technické a právní podmínky, které budou muset dané subjekty splnit, aby se mohly zapojit do nové verze Portálu. Nový režim by měl fungovat od začátku května.

Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz